Másról szólnak a hírek az olimpia gazdasági hatása helyett
Az olimpia gazdasági hatása fontos, mégis inkább arról szól a világsajtó, hogy miközben zajlik a párizsi olimpia, addig botrányokból nincs hiány. A sokakat megosztó megnyitót követően az 1,4 milliárd eurós beruházás ellenére a Szajna úgy tűnik, továbbra is csak igen korlátozottan alkalmas az úszásra.
Hogyan számszerűsíthető a francia olimpia gazdasági hatása?
Az olimpia gazdasági hatása mindeközben megkérdőjelezhető:
a verseny összköltsége már a 10 milliárd euró felé tart, ami a francia GDP 0,4 százaléka.
Milyen gazdasági hatása lesz a játékoknak Franciaországra? Az alábbi ábra azt szemlélteti, hogy miként alakultak az 1988 óta megrendezett téli és nyári olimpiák tervezett és végleges költségei:
A látogatószám és az olimpia gazdasági hatásai
A sportesemény idejére több mint 15 millió látogatót várnak Franciaországba, bár a játékoknak lehet egy úgynevezett kiszorító hatása is, azaz egyes turisták elhalasztják az odautazásukat az országban tapasztalható rendkívüli tömeg miatt. Az igazi kérdés az, hogy az olimpia által generált üzleti haszon képes lesz-e ellensúlyozni a felmerülő összegeket. Az ODDO-BHF jelentése szerint a játékok hatása középtávon valószínűleg nagyon korlátozott, és egyáltalán nem biztos, hogy lesz gazdasági haszna. Ez azt feltételezi, hogy jelentős makrogazdasági eredmény nem várható, de mikrogazdasági és ágazati hatások lesznek, például a média, a szállodaipar, a szabadidő, a vendéglátás, az italok, a fogyasztási cikkek, az ingatlan és a közlekedés területén.
Hamburg és az olimpia története
A neves német magazin, a Zeit.de minapi cikkében emlékeztet: az ötkarikás játékok ellenzői kilenc évvel ezelőtt figyelmeztettek arra, hogy nem feltétlenül éri meg egy városnak vagy régiónak az olimpia megrendezése. Az egyik nevező,
Hamburg városának a vezetése azonban azt állította, hogy hosszú távon az északnémet nagyváros profitálna a játékokból, mivel azok a városfejlesztés motorjai lennének.
(Még 2015. november 29-én a település lakosai népszavazás során utasították el az olimpiai pályázatot, 51,6 százalékuk voksolt a pályázat ellen – a szerk.)